Obľúbené – Máj 2021

Vitajte v májovom vydaní našej pravidelnej rubriky obľúbencov. Dnes klasický počet a teda päť. Nebude chýbať tip na to koho na Instagrame sledovať, na knihu, jedlo, miesto ani film.

Bez okolkov pristúpim k rebríčku.

1. POHYBLIVÝ SVIATOK

Kniha, ktorú napísal Ernest Hemmingway. Ja ju mám vo vlastníctve už aspoň dva roky ale prečítala som ju až teraz. A príde mi, že bol akurát ten správny čas.

Jej dej sa odohráva v Paríži a popisuje obdobie Hemmingwayovho – prevažne chudobného – mladého života. Vyobrazuje jeho bežný život, popisuje ako trávil svoje dni, aké problémy a radosti si riešil. Svoje profesionálne, rodinné i priateľské vzťahy.

Kniha sa veľmi dobre a ľahko sa číta. Je to príjemná oddychovka s ktorou sa ponoríte do života spisovateľa a nasávate atmosféru Paríža aj všetkých miest na ktoré vás autor vezme. Celú som ju prečítala za jeden týždeň v metre na svojich cestách do práce a z nej . Určite odporúčam. Sú tam niektoré veľmi pekné pasáže.

2. POLNOC V PARÍŽI

Aby sme ostali tematický rozhodla som sa dať vám odporúčanie na jeden z mojich obľúbených filmov a to film Woodyho Allena – Polnoc v Paríži. Do tohto filmu som sa zaľúbila hneď na prvé pozretie. Milujem ako je spracovaný , má skvelé herecké obsadenie , nápad aj prevedenie. Nemusím ani hovoriť ako skvele je k nemu vybraná hudba. Ako milovníkovi umeleckých filmov mi tento úplne zapasoval.

Jeho hlavný hrdina Gil je spisovateľ. Teda chcel by byť, zatiaľ píše pre Hollywood ale jeho snom je napísať román. A už na ňom aj pracuje. So snúbenicou cestuje do Paríža kde sa celý dej odohráva. Začína v súčastnosti, no Gil sa dostane sledom udalostí do obdobia Paríža 20. rokov minulého storočia. A tam stretá všetky svoje nie len literárne idoly ako Hemmingwaya či Scotta Fitzgeralda ale aj umelcov ako Dálího, Bunuela či Picassa. A samozrejme mnoho ďalších. Táto situácia v ktorej sa ocitá úzko súvisí s knihou na ktorej pracuje.

Film vás vtiahne do sveta umelcov a nočného života plného večierkov a spoločenských udalostí. Vyobrazí krásu Paríž najviac ako sa len dá. A častokrát v daždi.

Viac prezrádzať nebudem lebo veľmi nemám rada keď niekto spojleruje film, ktorý si chcem pozrieť. Aj tak mám pocit, že už som vám prezradila priveľa. Prikladám aj trailer. Ak si film pozriete učite mi dajte vedieť. Ja ho fakt milujem ❤.

3. TEXTILE HOUSE SECOND HAND

A keďže sme sa prvými bodmi presunuli do doby minulej istým spôsobom v nej aj ostaneme.

Dnes vám chcem totiž dať odporúčanie an jeden z mojich obľúbených pražských second handov. A to TEXTILLE HOUSE v Holešoviciach na adrese Dukelských hrdinů 563/24. TEXTILLE HOUSE má v Prahe hneď niekoľko predajní. Ja však chodím len do tejto. Príde mi, že má vždy ten najlepší tovar. Ako som napísala v úvode môžete tam nájsť historické kúsky. Ale to nie je pravidlo. Zväčša majú kopu úplne nových a moderných. Najlepšie sa tu nakupujú tričká a svetríky. Aspoň teda do môjho vkusu sa veľakrát trafia.

Už ste u mňa o second handoch mohli čítať v článku o minimalizme takže sa veľmi rozpisovať nebudem. V každom prípade určite skočte nakuknúť keď budete mať cestu okolo. Určite si vyberiete. Niekedy hneď a niekedy to chce čas a prehrabávanie sa haldami šatstva. Ale keď potom nájdete nejaký klenot budete si to o to viac ceniť.

4. SARAH LEA

Sarah je instagramová influencerka a blogerka. Pôvodom z Južnej Afriky, aktuálne žije v L.A. Na Instagrame tvorí vtipné reels videá cez ktoré som ju pár mesiacov dozadu objavila. Tie určite odporúčam. Sú smerované na širku verejnosť ale asi sa na nich pobavia hlavne vegani. Ona sama je vegankou už dlhé roky a mäso neje od svojich 14. rokov.

Takže je Sarah Lea mojím dnešným tipom na sledovanie.

5. ŠKVARKOVÁ POMAZÁNKA od Luntera

Asi nie je taký vegan v Čechách alebo na Slovensku, ktorý by nepoznal produkty od spoločnosti LUNTER. A som presvedčená, že aj bežne sa stravujúci občania už o tejto firme počuli či dokonca jedli ich produkty. Luner je sloveská rodinná firma z Banskej Bystrice, ktorá sa už od roku 1990 zaoberá výrobou TOFU. A v súčastnosti už desiatok ďalších produktov. Najznámejšie je spomínané tofu a ich pomazánky. V ich portfóliu však nájdete aj produkty ako párky, nápoje či hotové jedlá. Svoje produkty dnes už distribuujú do niekoľkých európskych štátov.

Ja vám dnes predstavím jednu z ich pomazánok a to práve ŠKVARKOVÚ. Tá sa stala mojím favoritom na prvé ochutnanie už pred rokmi. A rada si ju dám aj dodnes. Naposledy som ju mala tak cca 2 dni dozadu. Čo je skvelé je fakt, že Lunter výrobky dnes zoženiete v bežných potravinách a nemusíte pre ne chodiť do špecializovaných predajní so zdravou výživou. Dúfam, že ak ste ju ešte nemali tak ju na základe môjho odporúčania ochutnať pôjdete.

PS: tie spomínané škvarky sú škvarky cibuľkové… jen kdyby náhodou 😉

Zloženie: Voda, repkový olej, tofu (voda, sójové bôby, 10% cibuľové škvarky (cibuľa, repkový olej, pšeničná múka, soľ), sušené potravinárske droždie, zemiakový škrob, olej zo semien maslovníka, soľ, bezgluténová sójová omáčka (voda, fermentované sójové bôby, fermentovaná pšenica, soľ), jablčný ocot, stabilizátor (xantánová guma).

ZÁVER

Na dnes je to z článku o obľúbencoch všetko. Vidíme sa pri ďalšom pokračovaní.

Petra

Podeľ sa o článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *